İntihal Raporu Nedir? - TezYaz.Net

 İntihal Raporu Nedir?

İntihal Raporu Nedir?

İntihal Raporu Nedir?

Belli başlı hazırlanan akademik yazılar oldukça emek ve bilgi ister. Bu akademik yazılar yazılırken sayısız kaynaktan araştırma yapılıp, bu bilgilere göre belirlenen konu hakkında yazı oluşturulur. Özellikle üniversiteden mezun olurken hazırlanan bitirme tezleri, yüksek lisans tezleri, doktora tezleri ve akademik ölçüde makale yazılırken, bilgi içerikli yazılar olmalıdır. Tez yazımının başarılı bir şekilde tamamlanmasında intihal raporu oldukça etkilidir. Peki; intihal raporu nedir? Benzerlik oranının ölçülmesi işlemine intihal raporu adı verilir! Özellikle akademik yazıların güçlü olmasını sağlamak için çok sayıda farklı kaynaktan araştırma yapılması şarttır!

Durum böyle olunca da bu akademik seviyede ki yazılarda örnek adına alıntı yapılarak, konu güçlü bir şekilde savunulur. Bu alıntıların yapılmasının ardından muhakkak kaynakça belirtilmelidir. Kaynakça belirtilen yazılar daima intihal kuralları içindedir. Fakat kaynakçası belirtilmeyerek hazırlanan tez veya makale yazıları belli programlarla taratıldıktan sonra başkasının fikri alınmış gibi gözükür. Bu durumda intihal kuralları dışında kalır. Akademik yazılarda intihal raporu nedir? Sorusu oldukça araştıralar buna denk gelen akademik yazılar yazılmaya çalışılır.

İntihal Nasıl Yapılır?

Akademik dilde yazılması gereken yazılar her bakımdan bilgi verici, güçlü ve kullanılan dilin resmi olması gerekiyor. Tez veya makale gibi yazılar, yazan kişiler tarafından savunulan akademik yazılar olmaktadır. Bu yazılarda oldukça fazla dikkat edilmesi gereken kurallar olup, bu kurallar gereğince yazılır. Dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallardan biri de yazı hazırlanırken ele alınmış konu hakkında alıntı yapıldığı takdirde kaynakçayı belirtmektir. Böylece söz konusu tezin kurallara uygunluk noktasında da başarılı olması mümkün hale gelir!

Bir örnek veya fikrin kaynakça gösterilmeden direkt olarak yazılması halinde intihal kuralları dışına çıkar. Bunun için tez veya makale yazısı bittikten sonra intihal raporu için üniversitelerden veya tez yazımlarıyla ilgilenen yerlerden intihal raporu alınabilir. Bu rapor sonucuna göre de tez yazımında ki intihale göre intihal oranını düşürmek için kontrol edilir. Tez yazmadan önce İntihal raporu nedir? Sorusu araştırıldığı takdirde buna göre içerik hazırlanabilir. Elbette ki tezlerin mutlaka intihal raporlarının geçer not alması, olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkar.

İntihal Çeşitleri Nelerdir?

Tez veya makale yazımı yapılacağı zaman belirlenen konu hakkında kapsamlı ve okuyucuya aktarıcı bir dilde yazım yapılmalıdır. Üniversite bitirme projesi olan tez yazılarında, danışmanlardan alınacak tavsiyeler hususunda tez yazısı hazırlanır. Dikkat edilerek kurallara yönelik yazılan yazıların bitiminde danışmana sunum öncesi fikir almak açısından gösterilen tez yazılarında, eksik olan kısımlar öğrenci tarafından kontrol edilir. En önemli etmenlerden biri olan intihal için belli programlardan veya tez yazısı hakkında bilgi alabileceğiniz kişilerden intihal oranı hesaplanır. İntihal raporu nedir? Sorusuna, intihal oranı hesaplanması da söylenebilir.

Tez yazılırken akademik bir dil kullanılacağı için bazen kalıplaşmış olan cümleler ve belli başlı kalıp kelimeler kullanılmaktadır. Aynı zamanda da belirtilen fikrin kime ait olduğuna dair kaynakça gösterimi de bazen unutulur. Bu gibi durumlarda intihal raporunun oranı fazla çıkabilir. Fakat tez yazısını veya akademik makaleyi teslim etmeden önce kontrol etmek bu durumda oldukça sağlıklı olacaktır. İntihal raporunun oranında çıkan yanlışlar düzeltildiği takdirde oran düşerek akademik yazı sunuma hazır hale gelir. Bu gibi intihal çeşitleri için mutlaka teslim etmeden önce intihal raporu nedir? Adı altında bir araştırma yaparak akademik yazı buna yönelik yazılmalıdır.

İntihal Oranı ve İntihal Oranını Öğrenmek

Teziniz ve akademik makaleniz bittikten sonra veya son kontrolü sağlamak amacı ile danışman öğretmene gösterilmektedir. Başka bir yol ise danışmanınızın yönlendirmesi ile intihal oranı hesaplayan belli sitelerden de tezin intihal oran yüksekliğine bakılır. Kabul gören intihal oran yüzdesi %20 olmaktadır. Eğer intihal oranı fazla çıkar ise belirlenen yerlerde düzeltme yaparak akademik yazınızı güncelleyebilirsiniz.

Bir nevi benzerlik hesaplaması olan intihal oran hesaplamasının sonucu yaklaşık bir saat olarak tez sahibine bildirilir. Sağlıklı ve kesin sonuç için danışman öğretmen dışında bireysel kontrol sağlanacak ise mutlaka intihal raporu nedir? Adlı bir araştırma yapılarak güvenilir kaynaklardan sonuç alınmalıdır. Böylece akademik hayata katkı sunmak noktasında da tez çalışmalarının başarılı olması da mümkün hale gelir. Şayet https://tezyaz.net/ internet sayfasını ziyaret edecek olursanız; talebinize uygun olabilecek bir şekilde intihal raporu da alabilirsiniz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2021, TezYaz.Net, Tüm hakları saklıdır.

TezYaz.Net sitesi ve bağlı bulunduğu MH Yazılım & Akademik Danışmanlık şirketi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde bir danışmanlık hizmeti sunar.

Danışmanlık hizmeti, tez danışmanının yetersiz görüldüğü durumlarda müşteri isteği ile verilir. 6764 sayılı kanun hiçbir şekilde ihlal edilmeden hizmet verilmekte ve tüm hizmetler faturalandırılmaktadır.

Bu web sitesi üzerinden hizmet alan/alacak tüm kullanıcılarımız Hizmet/Satış Sözleşmesi‘ni kabul etmiş sayılır.