Kaynakça Nasıl Yazılır? - TezYaz.Net

 Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça Nasıl Yazılır?

Akademik yazıların çeşitli olması bazen konu olarak araştırılma yapılmasını zorlar. Çünkü çok fazla akademik bilgi var. Fakat hangi akademik yazıdaki bilgi araştırılması gereken konu ile ilgidir sorunu ortaya çıkıyor. Konu araştırılmaları için kullandıkları kaynaklara erişim sağlamak istenilir. Akademik yazılarda bu yüzden yararlanılan kaynakların kaynakça olarak belirtilmesi zorunluluğu var.

Kaynakça kısımlarında yapılan atıflar kullanılan kaynağın o alanda otorite olduğunu kanıtlamaktadır. Bilgi birikimi açısından sağlam olarak oluşturulmuş ki yeni yazı oluşumlarının araştırılmasında yararlanılmıştır. Peki; kaynakça nasıl yazılır?

Kaynakça yazılma kuralları vardır. Apa ya da mla kaynakça kuralları bulundurulmaktadır. Akademik bir yazı oluşturanlar istediği ya da üniversitenin belirlediği bir kaynakça kuralını kullanır. Özellikle kaynakça taramasının etkili bir düzeyde yapılması şarttır. Bu noktada kaynakça yazımı konusunda da profesyonel bir destek almak gayet akıllıca olan bir seçenek olarak karşımıza çıkar!

Apa Kaynakça Nasıl Yazılır?

Günümüzde sıklık olarak apa tazı kaynakça gösterme şekilleri bulunuyor. Apa stili kaynakça nasıl yazılır? Apa stili kaynakçalarda yazarın soyadı ve yayın yılı kullanılmaktadır. Akademik yazı hazırlanır iken kullanılan kaynak tek bir yazara ait ise; soyad, yayın yılı, sayfa numarası şeklinde kaynakça kısımda yazara atıf yapılır.

Kullanılan bilgi tek sayfa da ise ‘’s.’’ şeklinde sayfa belirtilir. Eğer bir sayfadan daha fazla bilgi kullanılıyor ise; ‘’ss.’’ şeklinde sayfa belirtilir. Görüldüğü üzere Apa kaynakça yazımı konusu oldukça detay gerektirmektedir. Dolayısıyla bu tür hizmetleri profesyonel olarak sunan yerlerden destek almak; beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Örneğin Aaa soyadında ki bir yazarın 2020 yılında çıkardığı kaynağı 44.  sayfasında ki bir yer yeni yazı da yer verilsin. Bu kaynağın yeni yazıda ki kaynakça; Aaa, 2020, s.44 şeklinde oluyor. Kullanılan bilgiden hemen sonra yazılması zorunluluğu vardır. Aksi takdirde intihal suçu işlenmiş olur.

Kullanılan kaynak birden fazla yazara ait ise yazarların soyadları aynı yerde belirtilmesi gerekir. Örneğin; kaynağın yazarları Aaa ve Bbb, 2020 yılında yayınlansın. Apa kurallarına göre; Aaa ve Bbb, 2020, s.44 olarak atıf yapılması gerekiyor.

Mla Kaynakça Nasıl Yazılır?

Akademik yazılarda kaynakça olarak Mla stili ile de gösterilmektedir. Yazısını oluşturur iken yazar istediği kaynakça stilini kullanır. Mla stili kaynakça nasıl yazılır? Mla kaynakça stilinde yazının içerisinde atıf yapılacak ise; yazarın soyadı ve sayfa numarası belirtilir. Örneğin Aaa soyadlı yazarın 44.  sayfası mla kaynakça olarak;(Aaa 44) stilinde atıf yapılmaktadır.

Aynı yazarın tek bir kaynağı kullanılmamış ise kullanılan bilgiden sonra yazarın soyadı, kaynağın kısa adı ve sayfa numarası atıf kısmında belirtiliyor. Örneğin bilgi ccc kaynağından kullanılmış ise; (Aaa, ccc 44) mla stili olarak kaynak gösterilmiş olur.

Metnin içerisinde yapılan atıflar ayrıdır. Kaynağın sonunda kaynakça bölümünde yapılan ayrıdır. Mla kaynakça yazımı işleminde atıflar bölümünün nasıl yazıldığı önemlidir. Yine bu bölümün kaynağın net olarak belirtiliyor olması da şarttır!

Yeni yazıda kullanılan kaynağın birden fazla yazarı var ise; yazarların soyadları aynı yerde yazılır. Örnek olarak Bbb ve Ddd soyadları olan iki yazarın oluşturdukları kaynakta ki sayfa 44’de ki bilgiye atıf yapılsın. Mla stiline göre (Bbb ve Ddd 44) şeklinde olur.

Apa Kaynakça ve Mla Kaynakça Farklar – Benzerlikler

Apa ve Mla kaynakça gösterilme stilleri olarak ikisinin de kullanımları çok sıktır. Kaynakça nasıl yazılır? Sorusunun en güzel cevapları Apa ve Mla kaynakça stilleridir. Genel olarak bakıldığı zaman ise birbirine de benzemektedirler. Apa ve Mla kaynakça gösterilme stil farklılıkları;

  • Apa noktalama işaretleri Mla’ya göre daha fazla kullanılmaktadır.
  • Apa kaynakça gösterme stilinde yayınlandığı yılda belirtilmektedir. Fakat Mla kaynakça gösterme stilinde kaynağın yayınladığı yıl belirtilmez.
  • Mla kaynakça gösterme stilinde makale adı belirtilecek ise ‘’ ‘’ işareti kullanılmaktadır. Fakat Apa kaynakça gösterme stilinde ‘’  ‘’ işareti kullanılmamaktadır.
  • Mla kaynakça gösterilme stillerinde parantez işaretlerinde arasında yazılır. Fakat Apa kaynakça gösterme stilinde durumlar değişe bilmektedir.

Apa ve Mla stili kaynakça nasıl yazılır? Sorusuna cevap olarak birçok kaynak için yapılan kaynakça ve atıflar aynı tarz diyebiliriz. Noktalama işaretleri kullanımları ile birbirinden ayrılmaktadırlar.

Bu makalemizde sizlere kaynakça nasıl yazılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bütün bu bilgiler ışığında şayet kaynakça konusunda detaylı bir bilgi almayı isterseniz https://tezyaz.net/ internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2021, TezYaz.Net, Tüm hakları saklıdır.

TezYaz.Net sitesi ve bağlı bulunduğu MH Yazılım & Akademik Danışmanlık şirketi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde bir danışmanlık hizmeti sunar.

Danışmanlık hizmeti, tez danışmanının yetersiz görüldüğü durumlarda müşteri isteği ile verilir. 6764 sayılı kanun hiçbir şekilde ihlal edilmeden hizmet verilmekte ve tüm hizmetler faturalandırılmaktadır.

Bu web sitesi üzerinden hizmet alan/alacak tüm kullanıcılarımız Hizmet/Satış Sözleşmesi‘ni kabul etmiş sayılır.