Doktora Tez Danışmanlığı


Doktora Tez Danışmanlığı hizmetimiz için tezyaz.net adresimizi ziyaret edebilirsiniz. Doktora eğitiminiz sırasında ihtiyaç duyduğunuz çeviri, tez yazma, tez için gerekli analizlerin yapılması gibi bütün konularda sizlere destek sağlamaktayız.

Doktora Nedir?

Lisans üstü eğitimini tamamlayan öğrenciler, gerekli şartları taşımaları halinde doktora eğitimine başlayabilirler. Doktora yapabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Üniversiteler yüksek lisans ve doktora başvuruları için ilan yayınlamaktadır. Doktora alımlarında not ortalaması, ALES puanı ve yabancı dil puanlarına göre sıralama yapılmaktadır. ALES’den en az 55, son 5 yıl içerisinde Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından geçerli olarak kabul edilen yabancı dil sınavlarından da en az 55 alma şartı bulunmaktadır. Doktora Tez Danışmanlığı hizmetimizden bahsetmeden önce doktora başvuru şartlarını incelemekte fayda bulunmaktadır. Doktora başvurusu için tezli yüksek lisans mezuniyet şartı aranmaktadır. Eğer kontenjan açılmışsa yüksek lisansınızdan farklı bir alandan doktora eğitimine başvuruda bulunabilirsiniz. Doktorada iki dönem ders aşamasını tamamladıktan sonra tez aşamasına geçersiniz. Tez aşaması oldukça zorlu olan doktorada profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.


Doktora Tez Konusu Belirleme


Doktora tez konusu belirlerken keyifle çalışabileceğiniz ve kaynak sıkıntısı yaşamayacağınız bir konu belirlemeniz son derece önemlidir. Bunun için önce belirlediğiniz alanda yazılmış tezleri araştırmanız faydalı olacaktır. Doktora tezlerinde danışman öğretim üyelerinin çoğu yabancı kaynak kullanımına son derece önem vermektedir. Bu noktada eğer yeterince yabancı dil bilgisine sahip değilseniz çeviri hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Tez konusunu belirlemek için firmamızdan destek alarak, size en uygun konunun belirlenmesini sağlayabilirsiniz.

Tezin İçeriğinin Belirlenmesi


Doktora Tez Danışmanlığı hizmetimiz ile literatür taraması ile gerekli kaynakları tespit edebilirsiniz. Tezde hangi konulardan bahsedeceğinize karar vermeden önce konunuzla ilgili kaynak taramasını yapmanız gerekmektedir. Kaynakları detaylı bir şekilde inceleyerek içindekiler kısmını oluşturabilirsiniz. Bu sayede tezinizi yazmaya başlayabilirsiniz.

Tez Yazımı

Tez yazımı oldukça dikkatle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle yıllar boyunca sürebilmektedir. Kaynaklarından yapacağınız alıntıları kullanırken kesinlikle intihal yapmamanız gerekmektedir. Eğer birebir bir kitaptan aktarma yaparsanız, ciddi intihal davalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kullanacağınız alıntıyı kendi kelimelerinizle yazarak kullanmanız gerekmektedir. Tek bir cümle için yüzlerce kitap incelemeniz gerekebilir. Bunun yanı sıra imla hatası ve anlam bozukluğu olmaması için cümleleri kurduktan sonra da kontrol ederek devam etmeniz gerekmektedir.

Tez Şekil Şartları

Doktora Tez Danışmanlığı ile tez yazımında üniversitelerin belirlediği belli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar her üniversitede farklı şekilde uygulanmaktadır. Tez yazım kurallarını öğrencilere ulaştırmak için her üniversitenin enstitüleri tarafından tez yazım yönergeleri ve kılavuzları hazırlanmıştır. Tez yazımına başlamadan bu kılavuzlar dikkatle incelenmelidir. Anlaşılmayan noktalarda yetkili öğretim üyelerine danışmak faydalı olacaktır. Özellikle farklı bilgisayarlarda tez yazımı yapıyorsanız, Word uyumluluk sorunu yaşayabilirsiniz. Uyum sorunları meydana gelmesi halinde başka bilgisayara aktardığınız Word dosyalarının yapısında bozulma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle tezinizi uyumluluk modunda yazmanız ve kaydetmeniz daha doğru olacaktır.

Tez Alan Araştırmaları


Özellikle sosyal bilimlerde artık fen bilimlerde olduğu gibi analiz ve deneylere yer verilmektedir. Bunlardan en yaygın olanı alan araştırmalarıdır. Doktora Tez Danışmanlığı ile belli konuda belli sayıda kişiye anket uygulanması şeklinde gerçekleştirile alan araştırmaları, geçerliliği kabul edilmiş anketlerin uygulanmasıyla gerçekleştirilebileceği gibi yeni bir ölçek geliştirilmesiyle de uygulanabilmektedir. Alan araştırmaları için köylere, ilçelere hatta bazen bulunduğunuz şehirden başka şehire gitmeniz gerekebilir. Bu nedenle alan araştırması yapmak son derece zahmetli olabilir. Bu noktada alan araştırmalarınızı sizler için yürütmekteyiz. Çıkan sonuçları analiz etmek için çeşitli analiz programlarından yararlanılmaktadır. En çok kullanılan programlar SPSS, Amos, Lisrel olmaktadır.

SPSS Nedir?


SPSS anket çalışmaları sonucu elde edilen verilerin ya da çeşitli istatistik bilgi veren kurumların paylaştığı verilerin, analiz edilerek veriler arası ilişkilerin incelendiği bir programdır. Doktora Tez Danışmanlığı ile sağlanan SPSS hizmetine şu şekilde örnek verebiliriz. A işyerinde kadın işçilerin sağlık sorunlarını değerlendiren bir anket çalışması sonucu elde edilen verilere göre kadınların en sık hangi hastalıkları yaşadıkları belirlenirken; bu hastalıkların yaş, evlilik, çocuk sayısı gibi demografik değişkenlerle bir ilişkisi olup olmadığı, SPSS ile yapılan analizler sonucu belirlenmektedir. SPSS kullanmayı öğrenmek için çeşitli kitaplardan yararlanabileceğiniz gibi bu alanda düzenlenen kurslardan da yararlanabilirsiniz. Fakat oldukça detaylı bir program olan SPSS’i tez analizlerinde kullanmak için firmamızdan profesyonel destek alabilirsiniz. Alanında uzman hocalarımız SPSS analizlerinizi doğru yöntemlerle yaparak tezinizin uygulama kısmını tamamlamaktadır.

Lisrel Nedir?


Doktora Tez Danışmanlığı alarak tezinizde yer alan Lisrel analizlerini yaptırabilirsiniz. Yapısal eşitlik modellemesinin yapılmasında kullanılan bir program olan Lisrel ile doğrulayıcı faktör analizi, aracılık etkisi ölçümü, yol analizi ve dolaylı etki ölçümü yapılabilmektedir. Doğrulayıcı faktör analizleri ölçek uyarlama noktasında kullanılmaktadır. Örneğin yurt dışında geliştirilmiş bir depresyon ölçeğinin Türkiye’de belirlenen bir örneklemde geçerliliğinin olup olmadığının saptanmasını sağlamaktadır. Aracılık etkisi ise bir faktörün başka faktöre etkisine, etki eden başka faktörler olup olmadığını değerlendirmektedir. Lisrel SPSS’e göre çok daha karmaşık yapıdadır.

İntihal Raporu


Tez savunmalarında özellikle jüride bulunan hocalar tarafından intihal oranı son derece önemlidir. İntihal oranını tespit edebilmek için çeşitli programlar kullanılmaktadır. Doktora Tez Danışmanlığı ile Turnitin, Ithanticate, Plagiarisma gibi programlarla intihal oranı belirlenmektedir. Bu sayede tezinizde kullandığınız alıntıların ne kadar özgün olup olmadığı tespit edilir. Oranın mümkün olduğunca düşük olması gerekmektedir. Bu noktada eğer intihal oranınız yüksekse, bunu düşürmeniz için size destek sağlamaktayız. İntihal raporu oluşturulması hizmeti de sağlayarak intihallerin hangi noktalarda meydana geldiğini öğrenmenize katkı sağlamaktayız.

Doktora Tez Danışmanlığı Faydaları


Doktora tezinizde danışmanlık hizmetimizden yararlanarak, tezinizin her aşamasını profesyonel bir ekibin ellerine teslim edebilirsiniz. Tez konusunun belirlenmesinden en son aşamaya gelinceye kadar gereken bütün çalışmaların yürütülmesi tarafımızca sağlanmaktadır. İhtiyacınız olan her dilde tezinizle ilgili kitap, kanun ve dergilerin çeviri işlemlerinin yürütülmesini sağlamaktayız. Doktora Tez Danışmanlığı ile şekil şartları ve dil bilgisi noktasında gereken düzenlemeleri gerçekleştirmekteyiz. Alan araştırması, deney, gözlem gibi ihtiyaç duyulan çalışmaları yürüterek tez için gereken sonuçları elde etmekteyiz. Bu sayede özellikle çalışma hayatının koşturması içerisinde fırsat bulamadığınız tez yazımını tamamlamaktayız. Artık size sadece savunmaya hazırlanmak kalmaktadır.

Tez Savunma Jürisi


Tez savunma jürisi, sizin tezinizi önlerinde savunacağınız öğretim üyelerinden meydana gelmektedir. Bu öğretim üyelerinin biri danışmanınızdır. Tezin bütün sürecini beraber yürütürsünüz. Diğerleri ise kendi fakülte ve bölümünüzden öğretim üyeleri ve başka üniversitelerden gelen öğretim üyelerinden meydana gelmektedir. Tezi savunmanız sırasında jürinin tezinizi onaylaması gerekmektedir. Eğer tezinize 5 hocadan 3’ü ret oyu verirse, çoğunluk oyuyla teziniz başarısız olur. Bazı durumlarda ikinci bir hak daha vererek sizden 6 ay içerisinde tezinizi düzeltmenizi isteyebilirler. Doktora Tez Danışmanlığı ile tek seferde tezinizi verip mezun olabilirsiniz. Bu nedenle tez konusunu belirleme aşamanızdan itibaren bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Tezin Bitirilmesi


Tez bittikten sonra baskı aşamasına geçilmektedir. Her okulun tez basım standartları farklıdır. Üniversitenin belirlediği standartlarda bastırdığınız tezinizi teslim ederek mezuniyet işlemlerine geçebilirsiniz.

Tezden Makale Üretilmesi


Bazı üniversiteler mezuniyet şartı olarak tezden bir makale üretilmesini istemektedir. Tezden makale üretmek sanıldığı kadar basit bir işlem değildir. Tezinizdeki bölümleri aynen alarak bir makale oluşturamazsınız. Bu nedenle gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Tezinizden makale üretmek istiyorsanız firmamızdan konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.