Tez Yazımı Nasıl Yapılır? - TezYaz.Net

 Tez Yazımı Nasıl Yapılır?

Tez Yazımı Nasıl Yapılır?

Tez Yazımı Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencileri için stresli olunan belirli dönemler bulunmaktadır. Bu dönemlerde çoğu zaman araştırma ve yazım ödevleri verilmiş olmaktadır. Tez yazmak çoğu üniversite öğrencisi için yeni bir deneyim olmaktadır. Bunun yanı sıra tez yazmak normal yazı yazmaya benzemeyen faklı bir yapıda olmaktadır. Bu nedenle öğrenciler tez yazarken zorlanabilirler. Peki, tez yazımı nasıl yapılır?  Tez yazmanın kendi içinde kuralları ve yapısı bulunmaktadır.

Tez yazmak isteyen kişilerin bu kurallara ve yapılara uyması oldukça önemlidir. Bunun haricinde tez yazacağınız konu hakkında net v doğru bilgilerin verilmesi de oldukça önemlidir. Tez yazacak kişinin çalışması hakkında yeterli bilgiyi okuyucuya vermesi gerekir. Bu noktada okuyucunun da tezden şüphe etmemesi gereklidir. Elbette ki yazmak isteyen araştırmacıların tez yazım aşamasının her basamağına dikkat etmesi gerekir.

Özellikle konu seçimi sonraki süreci etkili bir düzeyde planlamak; başarılı bir tez yazım sürecini de beraberinde getirir. Bu nedenle tez yazım işlemleri oldukça uzun süreler alabilmektedir. Bir çalışmanın tamamen tamamlanmadan tezinin yapılması doğru olmayacağı gibi kabul de görmemektedir. Ödevleriniz için veya gerçekten yaptığınız çalışmayı yayımlamak istiyorsanız uygun bir şekilde tezlerin yazılmış olması gereklidir.

Uygun tez yazımı nasıl yapılır? Tezlerin doğru bir şekilde yazılabilmesi için kuralları ve genel uygulamalarının bilinmesi gerekmektedir. Bu noktada yapacağınız seçimler ve çalışmanızın kapsamı konusunda tezinizin yapısı ortaya çıkmaktadır. Tezler direkt olarak baştan sona okunacak yazılar olmayabilirler. Bazı durumlarda okuyucuya daha iyi betimleyebileceğinizi düşündüğünüz grafikler veya resimler ekleyebilir ve tezin içeriğini zenginleştirebilirsiniz. Bu noktada tezin yazımı çalışma ile birlikte öznellik gösterecektir.

Tez Yazım Aşamaları

Tez yazım aşamaları çok farklı ve özel sistemler kullanılarak yapılır. Öncelikli olarak tezinizi yazarken çalışmayı tamamen bitirmiş olmanız gerekmektedir. Çalışma bitmeden yazılacak olan tezler kabul görmemektedir. Bunun yanı sıra tezlerin aşamaları ve her aşamanın kendi işleyişi de bulunmaktadır. Aşamalarına göre tez yazımı nasıl yapılır? Tezinizi yazarken öncelikli olarak giriş bölümünde çalışmadan bahsetmeniz gerekir. Bu giriş bölümünde çalışmayı neden yaptığınızı, yaptığınız işlemler sırasında kullandığınız yöntemleri okuyucuya sunabilirsiniz.

Giriş bölümü okuyucunun çalışmayı okumadan önce göz atacağı bölümdür. Burada okuyucu sizin tezinizin girişini okuduğu zaman teziniz hakkında bir fikir sahibi olmalıdır. Tezin giriş bölümü çok karmaşık ve anlaması zor cümleler yerine basit ve okunaklı olmalıdır. Böylece tezin iddiasını kanıtlamak noktasında güçlü bir giril yapması da mümkün olur. Yani bu sayede tez amaca uygunluk noktasında da etkili bir yazım gücüne kavuşur.

Tezin Ana Metini

Tezin ana metini giriş bölümünden sonra gelmesi gereken yazıdır. Burada çalışma ile ilgili genel bilgilerin de okuyucuya verilmesi oldukça önemlidir. İçeriğe göre tez yazımı nasıl yapılır? Bazı tezler araştırma içermektedir. Farklı çalışmaların sonuçlarının kıyaslandığı bir tezin ana metininde ilk olarak o çalışmalar sunulmalıdır. Burada okuyucunun anlayacağı dili kullanmak oldukça önemlidir. Bunun haricinde kişi kendi çalışması üzerinden bir tez yazıyorsa burada çalışmayı neden yaptığından bahsetmesi gerekmektedir.

Çalışmayı neden yaptığının bir mantık çerçevesinde oturması ve bunun sonucunda da kişin çalışmayı nasıl sonlandırdığını belirtmesi oldukça önemlidir. Tezlerin her zaman için kabul gören bölümleri hiç kuşkusuz bu ana metinlerin yazıldığı sayfalar olmaktadır. Tez yazımında sonuç kısmı; iddianın kanıtlandığı bölümdür. Dolayısıyla bu bölümde mutlaka kesin net ifadelerin yer alması; tezin iddiasını güçlendirecektir!

Tezin Sonuç Kısmı

Tezin bütün çalışması bittiği zaman okuyucuya yapılacak olan özet aşaması tezin sonuç kısmında olmaktadır. Burada okuyucu için bütün çalışma birkaç satır ve cümle olarak özetlenmektedir. Tez yazımı nasıl yapılır? Her tezin mutlaka giriş, içerik ve sonuç aşamalarının bulunması gereklidir. Bu noktada siz de kendi teziniz için sonuç yazınını uygun olacak şekilde yazmaya özen göstermelisiniz. Sonuç yazısı da çalışma ve tez tamamlandıktan sonra yazılmalıdır. Bu noktada sonuç yazısına ek olarak tezin sonunda mutlaka kaynaklar ve referanslar belirtilmelidir.

Her tez için en önemli husus alıntı yapılan çalışmaların kaynak kısmında doğru ve eksiksiz bir şekilde belirtilmesi gelmektedir. Siz de bu hususlara dikkat ederek çalışmanızı bitirebilirsiniz. Elbette ki başarılı bir tez çalışması için bu konuya dair danışmanlık hizmeti sunan bürolarla görüşmek; beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. Siz de https://tezyaz.net/ internet sayfasını ziyaret ederek; tez yazımı konusunda profesyonel bir destek alabilirsiniz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2021, TezYaz.Net, Tüm hakları saklıdır.

TezYaz.Net sitesi ve bağlı bulunduğu MH Yazılım & Akademik Danışmanlık şirketi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde bir danışmanlık hizmeti sunar.

Danışmanlık hizmeti, tez danışmanının yetersiz görüldüğü durumlarda müşteri isteği ile verilir. 6764 sayılı kanun hiçbir şekilde ihlal edilmeden hizmet verilmekte ve tüm hizmetler faturalandırılmaktadır.

Bu web sitesi üzerinden hizmet alan/alacak tüm kullanıcılarımız Hizmet/Satış Sözleşmesi‘ni kabul etmiş sayılır.