Tez İçin Giriş Bölümü Nasıl Yazılır? - TezYaz.Net

 Tez İçin Giriş Bölümü Nasıl Yazılır?

Tez İçin Giriş Bölümü Nasıl Yazılır?

Tez İçin Giriş Bölümü Nasıl Yazılır?

Tez yazımı her zaman hassas bir süreci içine alan bir zaman dilimini içine alır. Tezler bilimsel gelişime katkı sunmak konusunda bir iddialı bulunan bilimsel metinlerdir. Dolayısıyla tezlerin her bölümünün belirli kurallar dahilinde yazılması şarttır. Özellikle tezlerin girişi bölümünün başarılı bir şekilde yazılmış olması; tezin etkili bir düzeyde anlaşılmasını da mümkün hale getirir. Akademik gelişim için bu kadar önemli olan tez için giriş bölümü nasıl yazılır? İşte tüm ayrıntılar!

Şayet tez yazıyorsanız; özellikle giriş bölümüne özen göstermek durumundasınız. Burada birkaç soruya doğru bir şekilde yanıt vermek; başarılı bir giriş bölümünü yazmanızı da mümkün kılacaktır. İşte tezin giriş bölümünü yazmadan önce yanıtını bulmanız gereken önemli sorular:

  • Tezin giriş bölümünün temel amacı nedir?
  • Tezinizdeki giriş bölümünün içeriğinde neler olmalı?
  • Tezdeki giriş bölümünü yazarken hangi yazım dili benimsenmeli?

Temelde sıralanan bu 3 soruya doğru ve isabetli bir şekilde yanıt verecek olursanız; tez yazımı konusunda da başarılı bir çalışmaya imzanızı atmış olursunuz! İşte bu sorulara dair merak edilen yanıtlar!

Tez İçin Giriş Bölümü Nasıl Yazılır? Tezin Giriş Bölümünün Amacı Nedir?

Elbette ki yazacağınız tezin giriş bölümü; okuyucuya tezin tamamının nasıl olduğuna dair fikir verecek olan en önemli bölümdür. Dolayısıyla tezin girişi bölümü yazımı konusunda titiz bir çalışmaya da imza atmak durumundasınız! Bu kapsamda tezin giriş bölümünün amacı; tezin içerdiği konulara dair etkili bir düzeyde bilgi vermektir. Bununla birlikte tezin giriş bölümünün okuyucuyu tezin tamamını okumaya yönlendirmeyi hedeflediğini de belirtmek gerekir. Yani tezlerdeki giriş bölümü hem tezin genel konusuna dair bilgi vermelidir hem de tezin okunabilecek bir kıymette olduğu mesajını okuyucuya vermelidir.

Tezin Giriş Bölümü Neleri İçermelidir?

Öncelikli olarak tezin giriş bölümünde verdiğiniz mesaj; araştırdığınız konuda bir bilgi açığının bulunduğu yer almalıdır. Yazmış olduğunuz tezde ise söz konusu bilgi açığının yanıtının bulunduğunu da giriş bölümünde vurgulamalısınız. Giriş bölümünün ilgi çekici bir içeriğe sahip olması demek aynı zamanda akademik bir sorunun yanıtını verme potansiyeline sahip olması gerekmektedir. Esasında giriş bölümü; bir konuya dair net bir şekilde bilgi açığının mevcut olduğunun belirtildiği bölümdür. Devamında ise bu bilgi açığının tezin içeriğinde mevcut olduğunu dolayısıyla okuyucunun bu tezi okuduğunda var olan bilgi açığını tamamlayacağı izlemini giriş bölümünde okuyucuya verilmelidir.

Giriş Bölümünde Hani Yazım Dili Kullanılmalıdır?

Tezinizde başarılı bir yazım dilinin mevcut olması; tezinizi çok daha anlaşılır kılacaktır. Dolayısıyla tezin giriş bölümü yazım dili konusunda titiz bir çalışmanın da içerisinde yer almalısınız! Giriş bölümünü yazarken; mutlaka net olmalısınız. Bulanık ifadeler yerine daha net ifadeleri tercih etmelisiniz. Anlatım tarzını nominalleştirmeden kaçınarak; pratik bir formda içeriği yazmaya dikkat edin! Bunu fiil formunda da uygulayın. Siz de cümleleri kısa tutacak olursanız; anlaşılma düzeyini de yüksek tutarsınız. Yine cümlelerin kısa olması; okurken ki ses tonunuzun da çok daha vurgulum olmasını destekleyecektir. Ayrıca giriş bölümünde kullandığınız cümlelerin, merak uyandırıcı olması; tezinizin ilgi çekici olmasını da mümkün kılacaktır.

Giriş Bölümünü En Sonda Mı Yazmalıyız?

Tez yazımı sırasında temel bir iskelet oluşturduğunuzda hem giriş bölümünü hem de tezinizin diğer bölümlerinin oluşumunu etkili bir düzeyde oluşturmuş olursunuz! Esasında uzmanların giriş bölümünü yazarken iki farklı basamak önerdikleri bilinmektedir. İlk basamakta genel isketeli oluştururken; giriş bölümünü de genel anlamda oluşturabilirsiniz. İkinci basamakta ise makale yazım işlemi bittikten sonra giriş bölümünü iyice netleştirebilirsiniz. Böylece amaç sonuç noktasında giriş bölümünün isabetli olmasını da mümkün kılarsınız. Unutmayın tezinizin giriş bölümü, tezinizin tamamının başarısını etkileyebilecek bir özelliğe sahiptir!

Tez için giriş bölümü nasıl yazılır? Denildiğinde detaylı bir işlem karşımıza çıkar. Detaylı bir tez yazımının ilk aşaması olarak karşımıza tezin giriş bölümünün ana hatlarının oluşturulması aşaması çıkar. Tez yazımı sırasında tercih ettiğiniz dilin akıcı olması ve anlaşılır olması; beraberinde önemli kazanımları da getirir. Özellikle tez yazımının profesyonel bir düzeyde olabilmesi; ilgili akademik çalışmanın başarılı olmasını da mümkün kılar. Siz de https://tezyaz.net/ internet sitesini takip edecek olursanız; tez yazımı konusunda profesyonel bir hizmeti avantajlı bir şekilde alabilmeniz de mümkün olur!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2021, TezYaz.Net, Tüm hakları saklıdır.

TezYaz.Net sitesi ve bağlı bulunduğu MH Yazılım & Akademik Danışmanlık şirketi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde bir danışmanlık hizmeti sunar.

Danışmanlık hizmeti, tez danışmanının yetersiz görüldüğü durumlarda müşteri isteği ile verilir. 6764 sayılı kanun hiçbir şekilde ihlal edilmeden hizmet verilmekte ve tüm hizmetler faturalandırılmaktadır.

Bu web sitesi üzerinden hizmet alan/alacak tüm kullanıcılarımız Hizmet/Satış Sözleşmesi‘ni kabul etmiş sayılır.