Tez İçin İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır? - TezYaz.Net

 Tez İçin İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Tez İçin İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Tez İçin İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Üniversiteden mezun olmak için bitirme tezi yazmamız şarttır. Tezler, akademik makaleler ve ödev teslimlerinde içindekiler bölümü olmazsa olmazlardandır. İçindekiler bölümü olmadan hiçbir tez, akademik makale ya da ödev kabul edilmez. İçindekiler bölümü, akademik alandaki tüm yazıların özgünlüğü ve kalitesi için oldukça önemli bir tablodur. Ayrıca çalışmanın tüm düzeni burada sağlanır ve titiz bir çalışma olup olmadığı kendini belli eder. İçindekiler bölümü sayesinde başlıklar ve alt başlıklar rahatça seçilecektir. Eğer akademik bir çalışmada resim ya da şablon gibi içerikler kullanıldıysa, bu da şekiller tablosu ile belli edilir. Peki, tez için içindekiler tablosu nasıl hazırlanır? Basit ve etkili bir yöntem ile tez için içindekiler bölümü hazırlanabilir. İlk adım olarak bilgisayarda Microsoft Word olması gerekmektedir.

Tez Yazımının Ayrıntılı Açıklaması

Elbette ki Tez için içindekiler tablosu nasıl hazırlanır? Sorusu tez yazacak öğrenciler için merak konusudur. İçindekiler bölümü aşağıdaki aşamalar sayesinde kolaylıkla hazırlanmaktadır.

 • Öncelikle Microsoft Word ile başlanır. Uygulama açılır.
 • Daha önceden oluşturulan bitirme tezi ya da akademik makale dosyası açılır.
 • İlk işlem stiller bölümünden yapılmaktadır.
 • Stillerde başlık 1 ve başlık 2 şeklinde içerikler vardır. Başlık 2’ye tıklanarak başlık 3 ve başlık 4’ün aşağıya geldiğine emin olunmalıdır.
 • Başlık 1’de düzenlemeler yapılmalıdır. Bunun için sağ tıklamanız gerekmektedir. Sağ tıkladıktan sonra, tez danışmanının verdiği tez yazım kılavuzunda ki puntolar, yazı şekiller be satır yüksekliği gibi ayarlar belirlenmelidir.
 • Başlık 2, Başlık 3 ve Başlık 4 içinde aynı uygulamalar ve değişiklikler sağlanabilir.
 • Başlıkların seviyelerinin oluşumu ise oldukça basit bir işlemdir. Bunun için, oluşturulan başlık 1, başlık 2 ve başlık 3 ile tez başlığını birbiriyle uyumlu hale getiriyoruz.
 • Uyumlandırma için, önce tezdeki başlık seçilir. Daha sonra stillerdeki başlıklar seçilir. Sonra da numaralandırma bölümüne tıklanır.
 • Aynı şekil ve derecedeki başlıklar için biçim boyacısı kullanılabilir. Bu bir kısa yoldur.
 • İçindekiler sayfası oluşturulmaya hazır hale geldi.
 • İçerikleri yazmak için, araç çubuğundan “başvurular” bölümüne basılır.
 • Otomatik birçok tablo seçeneğini seçerek de akademik yazılar yazılabilir.
 • Tüm düzenlemeler yapıldıktan sonra tablo oluşmuş olacak ve yazı yazmak için hazır hale gelecektir.
 • Herhangi bir başlıkta revizyona ihtiyaç duyulması halinde “alanı güncelleştir” bölümünden tüm düzenlemeler ve revizyonlar yapılmaktadır. Yazıların içinde yapılan değişikliklerden sonra içindekiler tablosunda sağ tıklanır. Alanı güncelleştir kısmına tıklanır, ekranda beliren tabloya güncelleştir dediğiniz anda sayfa numaraları değişecektir.
 • Yapılan tüm revizyonlardan sonra mutlaka güncelleme yapılmalıdır. Bu unutulmaması gereken bir konudur.

Görüldüğü üzere tez yazım süreci son derece ayrıntı içeren bir çalışma olarak tanımlanır. Özellikle tez yazımı konusunda profesyonel bir destek alacak olursanız; başarılı bir şekilde tez yazmak konusunda da önemli bir fırsata sahip olursunuz! Bununla birlikte tez yazım kurallarına da hakim olmanız; sizin çok daha başarılı bir şekilde tez yazabilmenizi de mümkün hale getirir!

Tez Nedir? Neden Yazılır?

Tez, bir düşünceyi savunmak ve bunu yazı yolu ile belirtmektir. Belli kurallar ile yazılır. Üniversiteden mezun olmak için mutlaka tez yazılmaktadır. Bitirme tezinin titizliği içindekiler bölümünden belli olmaktadır. İçeriğin tüm başlık ve alt başlıkları içindekiler bölümünde verilir. Böylece tez danışmanları konuya hakim olur. Özgünlük konusuna çok dikkat edilmelidir. Tezdeki özgünlük, tez için içindekiler tablosu nasıl hazırlanır konusu kadar önemlidir.

Tez Yazımı ve Özgünlük

Lisans tezi, yüksek lisans tezi, akademik bir makale veya akademik ödevler tüm bu yazı alanları için mutlaka içindekiler kısmı istenmektedir. İçindekiler kısmı olmadan hiçbir şekilde yazılar kabul edilmez. Çalışmalarınızın detayları kontrol edilmeden önce ilk kapak olarak içindekiler bölümü çıkar.

Lisans öğrencilerin mezun olabilmesi için tez yazmaları gereklidir. Yazılan tezlerin içindekiler bölümü kadar tezin titizliği, konu seçimi, içerikler ve alıntı bölümlerine de çok önem veriliyor. Puntolar, yazı karakteri ve satır yüksekliği gibi ayrıntıların kesinlikle tez kılavuzundaki ile aynı olması isteniyor. Tez danışmanından mutlaka tez için içindekiler tablosu nasıl hazırlanır konusu için bilgi alınmalıdır. https://tezyaz.net/ internet sayfasını ziyaret ettiğinizde tez yazımı ve özgünlük konusunda da önemli bir avantaja sahip olabilirsiniz.

Tez yazımı ve tez hazırlama hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti almak için hemen ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2021, TezYaz.Net, Tüm hakları saklıdır.

TezYaz.Net sitesi ve bağlı bulunduğu MH Yazılım & Akademik Danışmanlık şirketi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde bir danışmanlık hizmeti sunar.

Danışmanlık hizmeti, tez danışmanının yetersiz görüldüğü durumlarda müşteri isteği ile verilir. 6764 sayılı kanun hiçbir şekilde ihlal edilmeden hizmet verilmekte ve tüm hizmetler faturalandırılmaktadır.

Bu web sitesi üzerinden hizmet alan/alacak tüm kullanıcılarımız Hizmet/Satış Sözleşmesi‘ni kabul etmiş sayılır.