Tez Yazacaklara Tavsiyeler - TezYaz.Net

 Tez Yazacaklara Tavsiyeler

Tez Yazacaklara Tavsiyeler

Tez Yazacaklara Tavsiyeler

Tez yazımı, nereden ve nasıl başlanır sorusuna ve diğer sorularınıza cevap vermek için sizleri yönlendireceğiz. Öncelikle tez yazacaklara tavsiyeler için yüksek lisans, lisans veya doktora akademik çalışmalarının her birinin yazı içeriği farklıdır. En azından yazı hitabeti ve kelimeleri! Akademik bir yazı çalışması için doktora tezi ile lisans veya yüksek lisans tezleri de farklıdır.

Tez hazırlama konunuz etkin ve bilimsel bir tez olmasına dikkat etmelisiniz. Kendiniz bir tez çalışma planı yapmalısınız. Lisans veya yüksek lisans bitirme tezleri ya da ödev tezleri hocalar tarafından verilebilir. Ve yazı çeşidiniz sizin ilerde çalışma hayatınızda da çıkabilme olasılığı olabilir! Bu nedenle kaliteli bir yazı dili kullanmalısınız. Tez yazdırma hakkında bilgilere ulaşmalısınız.

Doktora tezi için daha akademik bir dil kullanmalısınız. Hitabetiniz verdiğiniz bilgiler %90 bilimsel kanıtlara dayalı olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü belli bir kariyere geldiğinizi ve bilgi birikiminizin olduğunu göstermek zorundasınız. Tez yazmak her şeyden önce akademik hayatın dinamik bir yapıya kavuşmasında hayati derecede etkilidir. Elbette ki tez yazımı konusunda nitelik düzeyi yüksek bir bilgi birikimine sahip olabilirseniz; başarılı bir şekilde tez yazımına çalışmasına imzanızı atabilirsiniz!

Tez Yazımında Öncelikle Konunuzu Seçin!

Tez yazımına başlamak için öncelikle konunuzun belirlenmiş olması gerekir. Belirlenen konu üzerine yüksek lisans, lisans öğrencileri için nicel bir araştırmalar yapmalılar. Ancak doktora öğrencisi tezini hazırlarken kesinlikle nitel bir araştırma yapmalı ve bilimsel verilere dayanak göstermeli. Yani savınızı ispatlayacak bilimsel kaynaklara dayanarak hazırlamanız, tezinizin kabulünü kolaylaştıracaktır.

Konunuzu seçerken sizi mutlu eden ve ilginizi çeken konuları seçmelisiniz. Çünkü tez yazımı çok fazla zaman alan bir süreçtir. Sevmediğiniz, sizi zora sokacak bir konu tez yazımınızı daha da geciktirecektir. Tez yazacaklara tavsiyeler verirken bu madde sizlere büyük bir yol gösterici olacaktır. Elbette ki tez yazımı konusunda profesyonel anlamda hizmet sunan bürolardan bir destek alacak olursanız; tez yazım sürecini de başarıyla sonuçlandırabilirsiniz!

Tezinizin gelişme bölümünde, yazılarınız soru cevap şeklinde olursa, kendi kelimelerinizle cevaplar vermek sizi heyecanlandırabilir. Danışmanınız önderliğinde sorularınızı hazırlayabilirsiniz. Aslında tez yazımınızın aşamalarında sık sık danışman hocanızdan yardım talep edebilir, sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Tez konunuzun önceden yapılmış bir tez olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Tez Yazımında Hangi Yazı Dilini Kullanmalıyım?

Konunuzu belirlediniz ve araştırmalarınızı yaptınız. Şimdi yazmaya başlayacaksınız. Tezinizi bölümlere ayırarak yazmaya başlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Tez yazacaklara tavsiyeler olarak dikkat etmeniz husustur yazı dili. Kesinlikle açık, net ve betimleyici bir ifade kullanmalısınız. Düzenli, mantıklı, kolay, bütünlük sağlamalıdır. Sade, doğal, zarif bir üslup olmalıdır. Birbirini tamamlayan ve anlam bütünlüğünü sağlamalıdır.

Çalışma planınızı hazırlarken her gün belirli bir saat aralığı seçip ve o saatlere uymaya çalışmalısınız. Tüm gününüzü tez yazımı için ayırmanız sizi usandırabilir. Bu nedenle saatinizi kendiniz belirlemelisiniz. Yazarken ara vermek zihninizi sakinleştirir. Dikkatinizi toplamanızı sağlar. Ara verdiğiniz süreleri çok uzun tutmamalısınız. Örneğin 25-30 dakikalık zamanlar olabilir. Bu zamanlara riayet etmeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde soğuyabilirsiniz.

Tezinizin önsöz bölümünü yazmak basit gelse de tezinizin ana konularını başlıklarını belirlemiş oluyorsunuz. Önsöz değişecek, başlıklar sık sık değişecektir. Yeniden düzenlemeler yapma gereği hissedeceksiniz.

Tez Teslimi Son Nokta

Tezinizi yazdınız. Her şeyiyle hazır hale geldi. Konusu, araştırması, bölümleri, yazı dili, ön sözü ve içeriği! Tez yazacaklara tavsiyeler maddelerine önemli bir ayrıntıda şudur; tez enstitüsü kurallarına uygunluk göstermesine dikkat ederek ilerlemiş olmalısınız. İmla ve yazım kurallarına dikkat etmişsinizdir mutlaka. Şimdi bir adet müsvedde alıp danışman hocanızla istişare yaparak üzerinden geçebilirsiniz.

Bazı hocalar, öğrencilerine danışmanlık yaparken onların tezlerinde, onlardan daha çok dikkat ederler. Çünkü her hoca başarılı bir tezin ve çalışkan bir öğrencinin arkasında isminin yer almasını severler. Bu yüzden daha hassas davranırlar. Tez yazacaklara tavsiyeler incilerinden bir püf nokta daha! Eğer istiyorsa işiniz inanılmaz kolaylaşacaktır.

Danışman hocanızla değerlendirme yaptınız, “olur” onayınız aldınız. İşte şimdi gerçekten tezinizi bitirdiniz. Geriye sadece çoğaltarak jüriye sunmanız kaldı. Siz de jüriye sunum aşamasında gerekli özgüveni gösterip, tezinizi etkili bir düzeyde savunacak olursanız; tez yazım sürecin i de başarıyla tamamlamış olursunuz. https://tezyaz.net/ siz de internet sayfasını ziyaret ederek; bu konuya dair etkili bir hizmet alabilirsiniz!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2021, TezYaz.Net, Tüm hakları saklıdır.

TezYaz.Net sitesi ve bağlı bulunduğu MH Yazılım & Akademik Danışmanlık şirketi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde bir danışmanlık hizmeti sunar.

Danışmanlık hizmeti, tez danışmanının yetersiz görüldüğü durumlarda müşteri isteği ile verilir. 6764 sayılı kanun hiçbir şekilde ihlal edilmeden hizmet verilmekte ve tüm hizmetler faturalandırılmaktadır.

Bu web sitesi üzerinden hizmet alan/alacak tüm kullanıcılarımız Hizmet/Satış Sözleşmesi‘ni kabul etmiş sayılır.